Gloria Bistrița și CSM București și-au aflat adversarele din grupele Ligii Campionilor la handbal feminin
Gloria Bistrița și CSM București, cele două reprezentante ale României în Liga Campionilor la handbal feminin, și-au aflat vineri adversarele din faza grupelor, în urma tragerii la sorți. Noua ediție a competiției va debuta în weekendul 5-6 septembrie 2026.
CSM București, clasată pe locul al treilea în sezonul recent încheiat al competiției, și Brest Bretagne Handball (Franța), ocupanta locului al patrulea, fac parte din Grupa A, în care se mai regăsesc Team Esbjerg (Danemarca), FTC-Toyota Kovacs (Ungaria), RK Krim OTP Group Mercator Ljubljana (Slovenia), BV Borussia Dortmund (Germania), Sola Handballklubb (Norvegia) și OTP Group Buducnost Podgorica (Muntenegru).
Campioana Metz Handball (Franța) și învinsa sa din finală, Gyori Audi ETO KC (Ungaria), au fost repartizate în Grupa B, alături de Gloria Bistrița și Odense Handbold (Danemarca), RK Podravka Koprivnica (Croația), Storhamar Handball Elite (Norvegia), HSG Blomberg-Lippe (Germania) și Nykobing Falster Handbold (Danemarca).
La finalul celor 14 etape din faza grupelor, primele două clasate din fiecare grupă vor obține calificarea directă în sferturile de finală. Echipele care vor încheia pe locurile 3-6 vor disputa un play-off, în urma căruia vor fi stabilite celelalte patru formații calificate în sferturi.

