Viktor Orban s-a întâlnit cu Vladimir Putin la Kremlin
Premierul maghiar, Viktor Orban, a fost primit de Vladimir Putin la Kremlin pentru discuții privind livrarea de petrol și gaze rusești Ungariei, dar și despre perspectivele războiului din Ucraina.
După ce Ungaria a rămas dependentă de petrolul și gazele Rusiei, Viktor Orban a plecat personal la Moscova pentru a întări relațiile economice, cel puțin în acest domeniu, cu Vladimir Putin.
„Vreau să reafirm că aprovizionarea cu energie din Rusia constituie în prezent baza aprovizionării cu energie a Ungariei şi va rămâne aşa şi în viitor.”, a declarat Viktor Orban.
La rândul său, Vladimir Putin a lăudat poziția reținută și echilibrată a Budapestei în privința războiului din Ucraina.
„Cunosc poziţia dumneavoastră echilibrată faţă de problema ucraineană.”, i-a transmis liderul de la Kremlin lui Orban.

