Drumarii lui Umbrărescu, ultima sută de metri pe drumul expres Craiova – Pitești

Drumarii de la UMB Spedition sunt pe ultima sută de metri pentru a finaliza și secțiunea lipsă din Tronsonul 4 al DEx12 Craiova – Pitești

DRDP Craiova a publicat Imagini de ultimă oră cu desfășurarea de forțe de pe șantierul drumului expres, spre nodul de legătură cu Autostrada A1, au fost postate în urmă cu puțin timp de DRDP Craiova. Circa 700 de muncitori lucrează în prezent pe acest tronson.

„Mobilizare foarte bună pe Tronsonul 4 al DEx12 Craiova – Pitești. Aproximativ 700 de persoane (muncitori calificați, necalificați, deservenți, șoferi) lucrează în această perioadă pe acest tronson al drumului expres, secțiunea lipsă de 12 km dintre Albota și A1 București – Pitești. Antreprenorul român se concentrează pe finalizarea nodului rutier ce va asigura conexiunea Drumului Expres DEx12 cu Autostrada A1“, a anunțat DRDP Craiova, pe Facebook.

Conform Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Craiova, în această perioadă pe Tronsonul 4 al DEx12 se execută coloanele forate din zona A1, umpluturile rampelor pasajului, așternere mixtură asfaltică pe bretele, rețele ITS și iluminat și montare parapete.

„În alte zone lucrările sunt mai avansate, antreprenorul executând lucrări de așternere mixtură asfaltică (strat de uzură), montare parapete, aplicare marcaje rutiere, montare panouri fonoabsorbante, instalare sisteme de siguranță rutiere (indicatoare, panouri direcționale, sisteme ITS)“, a mai precizat DRDP.
Inaugurarea este prevăzută pentru finalul lunii mai, începutul lunii iuni, practic o data cu deschiderea sezonului estival.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *