Episodul 247 din „El Clasico” a fost adjudecat de Real Madrid

„El Clasico” nu a dezamăgit nici de această dată, chiar dacă cele două echipe (în special catalanii) nu trec prin cele mai bune momente: Real Madrid s-a impus cu 2-1 pe terenul rivalei FC Barcelona, după un meci foarte spectaculos, și a urcat pe primul loc în La Liga.

Fundaşul David Alaba a marcat cu un şut spectaculos de pe partea stângă, în minutul 32. Acesta a fost prima reuşită a jucătorului austriac în tricoul madrilenilor, pe care-l poartă de vara trecută.

Tot pe contraatac, Lucas Vazquez a dublat avantajul oaspeţilor, în minutul 90+3, după ce a împins în poartă balonul respins în faţă de Ter Stegen, în urma unui şut al lui Asensio.

În minutul 90+7, Kun Aguero a marcat golul de onoare al gazdelor, reluând balonul în poartă după o centrare pe jos a lui Sergino Dest, de pe partea dreaptă. Şi Aguero este la primul gol pentru noua lui echipă, FC Barcelona.