Video. Dinamo, umilită în meciul cu FCSB

FCSB a surclasat-o pe Dinamo cu scorul de 6-0 (4-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în etapa a 8-a a Ligii I de fotbal.

Aceasta a fost cea mai mare diferenţă de scor înregistrată în „eternul derby” al fotbalului românesc.

Vicecampioana s-a impus prin golurile marcate de Claudiu Keşeru (26), Octavian Popescu (43), Paulo Vinicius (45+2), Andrei Cordea (45+7 – penalty), Valentin Gheorghe (54) şi autogolul lui Ricardo Grigore (67).

O mare însemnătate la acest scor a avut-o faptul că Dinamo a jucat mai bine de o repriză în zece oameni.

Ambele echipe au început meciul avântat, cu un plus de agresivitate pentru Dinamo, care putea fi sancţionată cu penalty încă din min. 6, la o intervenţie a lui Răuţă asupra lui Octavian Popescu, în propriul careu.

Dinamo a avut prima oportunitate, însă încercarea de ”scăriţă” a lui Sorescu a fost eşuată (7).

FCSB a fost aproape de deschiderea scorului în min. 16, când reluarea lui Oct. Popescu a fost reţinută în doi timpi de Eşanu.

Echipa antrenată de Edi Iordănescu a înscris primul gol în min. 26, prin Keşeru, din lovitură liberă de la 17 metri, după un fault comis de Itu asupra sa.

Echilibrul numeric s-a rupt în min. 37, când Filip a fost eliminat pentru o intrare brutală asupra lui Valentin Gheorghe. Dinamovistul nu l-a atins pe adversarul său, dar intensitatea intervenţiei justifică sancţiunea.

FCSB a mai ratat prin Iulian Cristea (40), care a reluat cu capul pe lângă poartă din 7 metri.

Finalul primei reprize a fost de coşmar pentru Dinamo, care a încasat trei goluri în doar câteva minute. Octavian Popescu (43), angajat inteligent de Cordea, a înscris cu un şut din unghi, apoi Vinicius (45+2) a reluat în plasă cu capul mingea centrată de Olaru, iar Cordea a transformat un penalty (45+7), după un fault comis de portarul Eşanu la Olaru, la un contraatac al gazdelor.

FCSB a controlat jocul şi în partea secundă, însă nu a mai forţat. Keşeru (50) a tras pe lângă poartă, după care Valentin Gheorghe a marcat la meciul său de debut la FCSB (54), profitând de ezitările fundaşilor Giafer şi Grigore. Keşeru a fost aproape de dublă (64), mingea ştergând transversala la o lovitură liberă. Al şaselea gol a venit în min. 67, când centrarea lui Olaru a fost reluată de Miron, după care Ricardo Grigore a deviat-o în propria poartă.

Dinamo a avut o şansă să înscrie golul de onoare, dar Sorescu a trimis din lovitură liberă (69) puţin pe lângă poartă.

Gazdele puteau să mai înscrie o dată, însă Ianis Stoica (82) a ratat incredibil din 5 metri.

Dinamo, care nu a avut niciun şut pe poartă duminică seara, a ajuns la cinci eşecuri consecutive, fără gol marcat.

Sursa: Agerpres