MAE: Podul Giurgiu-Ruse va fi închis complet pe 4 și 5 iunie pentru lucrări

Ministerul Afacerilor Externe avertizează cetățenii români care călătoresc sau tranzitează Bulgaria că podul Giurgiu-Ruse va fi închis complet circulației în zilele de 4 și 5 iunie, pentru efectuarea unor lucrări de reparații. Potrivit MAE, restricțiile vizează toate categoriile de autovehicule, iar șoferii sunt sfătuiți să își planifice din timp traseele și să ia în calcul rute alternative de trecere a frontierei.

Restricțiile sunt următoarele:

  • pentru autoturisme și vehicule comerciale ușoare: în data de 4 iunie, de la ora 9:00 la ora 21:00;
  • pentru vehicule comerciale grele (autocamioane): în data de 4 iunie, de la ora 9:00 până la ora 9:00 în data de 5 iunie.

Cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Ambasadei României la Sofia: +35929712858 și +35929733510, apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center în regim de permanență.

De asemenea, cetățenii români care se confruntă cu o situație dificilă, specială, cu caracter de urgență au la dispoziție telefonul de urgență al Ambasadei României în Republica Bulgaria: +359879440758.

Sursa: Agerpres

artifex