Oficialii ambasadei Rusiei în România au participat la sărbătorirea aniversării Unirii Principatelor
La invitația Președintelui Consiliului Judeţean Vrancea Marian Oprişan, ambasadorul Rusiei Valeri Kuzmin a vizitat orașul Focșani și a participat la sărbătorile dedicate celei de-a 160-a aniversări a Unirii Principatelor Române.
Programul evenimentului a fost format din parada militară, reconstrucția istorică, discursul președintelui Senatului României Călin Popescu-Tăriceanu și al Președintelui Consiliului Județean Vrancea Marian Oprișan. La sfârșitul manifestării toți cei prezenți au dansat, ținându-se de mâini, Hora Unirii simbolică.
La eveniment au participat un număr de oficiali români și reprezentanți ai corpului diplomatic.

