Mesaj emoționant al lui Rareș Bogdan
Europarlamentarul Rareş Bogdan, prim-vicepreşedinte al PNL, a transmis pe pagina personală de socializare un mesaj emoționant la 30 de ani de la Revoluția română:
„Mi-ar plăcea să citesc cum considerați voi că arată bilanțul nostru ca țară, după 30 de ani. Eu mă gândesc la ceea ce am obținut prin jertfa de sânge a românilor care credeau în libertate, în competență, în democrație, în șansă.
Credeați, atunci, că va fi atât de greu să alegem conștiințe? Eu eram un adolescent care visa. Așa erați mulți dintre dumneavoastră. Ce s-a întâmplat în România în afară de consolidarea unor privilegii pentru mii de oameni care nu le meritau, înființarea altora, în aceeași paradigmă, lupta surdă, uneori fără efect, pentru pulverizarea lor, jaful cumplit și exodul dureros, care ne-a înjumătățit inimile?
Aș dori să amitiți lucrurile bune pe care le avem acum, când tragem linie. Vă rog din suflet, și o fac pentru a ne agăta de speranța că putem să facem România normală. Căci putem, împreună! Celelalte, nenorocirile, le cunoaștem. Ne străduim să le radem și să construim o țară pentru toți.
Haideți să facem împreună un exercițiu de speranță! Încep eu: am obținut curajul de a spune NU!
P.S. Vă rog, nu dați like! Citiți! Gândiți-vă, amintiți-vă și spuneți câteva cuvinte. Mi-i dor de voi!” a scris Rareș Bogdan.

