Sorin Grindeanu, discuţii cu ministrul ungar al Afacerilor Externe şi Comerţului: Portul Constanţa este acum mai accesibil şi pentru industria din Ungaria

Foto: facebook.com/grindeanusorin

Ministrul Transporturilor anunţă că a avut o nouă întâlnire la Bucureşti cu Szijjártó Péter, ministrul ungar al Afacerilor Externe şi Comerţului, cu care a discutat despre colaborarea dintre România şi Ungaria ca state ale Spaţiului Schengen.

”Portul Constanţa este acum mai accesibil şi pentru industria din Ungaria, economiile noastre devin mai puternice, iar România şi Ungaria sunt tot mai atractive pentru investitori”, subliniază Sorin Grindeanu.

El arată că au convenit să îmbunătăţească conexiunile de transport dintre cele două state, dar şi să construiască noi conexiuni: ⁠DEx Satu Mare-Oar (România) şi DEx M49 (Ungaria), ⁠DEx Arad-Oradea (România) şi Autostrada M44 (Ungaria), Beba Veche (România) şi Kubekhaza (Ungaria), un nou pod peste râul Mureş care va asigura conexiunea în zona localităţilor Cenad (România) şi Magyarcsanad (Ungaria).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex