Președintele Putin îi laudă pe Viktor Orban şi pe Robert Fico

Preşedintele rus Vladimir Putin i-a lăudat pe premierii Ungariei şi Slovaciei, Viktor Orban şi respectiv Robert Fico, acuzaţi adesea că sunt proruşi, spunând că de fapt ei urmăresc apărarea intereselor naţionale, iar astfel de lideri sunt din ce în ce mai rari, potrivit unei transcrieri a Kremlinului a sesiunii-maraton de întrebări şi răspunsuri pe care liderul de la Kremlin a avut-o cu presa şi publicul larg.

Putin a fost întrebat de o jurnalistă de la agenţia oficială TASS despre perspectivele de normalizare a relaţiilor cu Uniunea Europeană, din moment ce, a spus jurnalista, „a devenit din ce în ce mai evident că ţările occidentale s-au săturat să sprijine Ucraina”. Cum evaluaţi acest nou factor? l-a întrebat ea pe Putin.

Liderul de la Kremlin a dat un răspuns elaborat, aducând vorba despre Ucraina şi spunând cu acest prilej că „toată lumea ştie că Odesa este un oraş rusesc”.

„Ideea este că, într-o mare măsură, (statele europene – n.r.) şi-au pierdut suveranitatea, o vedem acum, iau multe decizii în detrimentul lor. În propriul lor detriment! Dar cu toate acestea, ei o fac. (…) Aproape toată lumea se comportă astfel, cu excepţia câtorva persoane. Robert Fico a apărut acum, după alegeri (în Slovacia), Viktor Orban – în Ungaria. Am spus deja de multe ori: nu sunt politicieni proruşi, sunt pro-naţionali – îşi apără interesele. Dar nu mai există astfel de oameni, pur şi simplu nu există. Nu ştiu de ce. Este legat de o mare dependenţă faţă de „fratele mai mare” – faţă de Statele Unite”, a menţionat Vladimir Putin, în condiţiile în care Ungaria şi Slovacia sunt dependente energetic de Moscova.

detalii pe stiripesurse/.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex