Noi tarife de parcare în Bucureşti – 5 lei/ oră pentru toate parcările publice

Hotărârea Consiliului General al Municipiului Bucureşti care prevede noile tarife de parcare pentru toate zonele publice intră în vigoare miercuri, iar şoferii vor plăti 5 lei pentru o oră de parcare sau 30 de lei pentru întreaga zi.

Tarifele vizează intervalul orar 08.00 – 20.00, de luni până duminică. Riveranii plătesc 50 de lei pe lună.

”Începând cu data de 1 martie, în Bucureşti se stabileşte o zonă unică de tarifare, ce cuprinde toate parcajele şi locurile de parcare ce aparţin domeniului public sau privat al Municipiului Bucureşti”, a transmis Primăria Bucureşti.

Potrivit HCGMB 705/22.12.2022, tarifele orare de parcare sunt următoarele:

  • Pentru utilizarea locurilor de parcare în zilele de luni până duminică şi în intervalul orar 08.00-20.00, se stabileşte un tarif de 5 lei/oră.

Pentru utilizarea locurilor de parcare de către persoane fizice, persoane juridice şi instituţii publice, în zilele de luni până duminică şi în intervalul orar 08.00-20.00, se stabileşte un tarif de:

  • 30 lei/zi
  • 500 lei/lună

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex