Cristian Tudor Popescu, „șocat” de substanța depistată la Simona Halep: „Este un medicament care se prescrie bolnavilor în stare foarte gravă
Cristian Tudor Popescu s-a arătat „șocat” de substanța depistată în organismul Simonei Halep și spune că roxadustan este mai degrabă „un medicament care se prescrie bolnavilor în stare foarte gravă”. „Are niște efecte adverse, domnilor, de te ia groaza!”, a declarat gazetarul, vineri seară, pe B1 TV, la „Bună, România!” cu Radu Buzăianu și Răzvan Zamfir.
Este un medicament, un medicament care se prescrie bolnavilor în stare foarte gravă. Este un medicament de cam ultimă soluție. De ce? Pentru că are niște efecte adverse, domnilor, de te ia groaza!
Acest medicament poate să producă hipertensiune pulmonară, poate să se asocieze această hipertensiune pulmonară cu embolii, cu tromboze, deci cu cheaguri, care să producă accident vascular”, a explicat gazetarul.
„Poate să producă, de asemenea, hiperpotasemie, care duce la vertij, la leșin, greață, diaree. Ca să iei așa ceva, riscurile să ți se facă rău pe teren, eu știu, în speranța că înmulțirea numărului de hematii din sânge, deci transportul de oxigen îmbunătățit prin forțarea organelor hematopoetice, adică splină și ficat, așa, o să îți dea niște rezistență în timp suplimentară… riscul ca acest medicament să îți facă rău, în primul rând, este enorm!”, a continuat el.

