CSM București va evolua în Liga Campionilor după aprobarea cererii de upgrade. România va avea trei echipe în ediția 2026/2027

CSM București a primit acceptul de a participa în ediția 2026/2027 a Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a solicitat un upgrade pentru accederea în competiție. Astfel, România va avea trei reprezentante în cea mai importantă competiție europeană intercluburi: CSM București și Gloria Bistrița la feminin, respectiv Dinamo București la masculin.

Împreună cu CSM București, au mai fost confirmate în grupe Odense (Danemarca), Nykobing (Danemarca), Borussia Dortmund (Germania), Ferencvaros (Ungaria) și Sola (Norvegia).

Erau calificate din start Metz, deținătoarea Ligii, și următoarele campioane naționale: Podravka (Croația), Team Esbjerg (Danemarca), Brest (Franța), Blomberg-Lippe (Germania), Gyor (Ungaria), Buducnost (Muntenegru), Storhamar (Norvegia), Gloria Bistrița (România) și Krim Ljubljana (Slovenia). Singura formație refuzată a fost Molde (Norvegia).

Sistemul de joc rămâne neschimbat, cu două grupe a câte opt echipe.

Decizia a fost luată de Comitetul Executiv al EHF, care a anunţat şi extinderea sistemului de joc în Liga Campionilor la masculin, de la 16 la 24 de echipe (şase grupe a câte patru).

Echipele participante sunt: HC Zagreb, Aalborg Handbold, Barça, Paris Saint-Germain, SC Magdeburg, One Veszprem HC, Kolstad Handball, Industria Kielce, Sporting Clube de Portugal, Dinamo Bucureşti (loc garantat), MT Melsungen (câştigătoare European League); SAH Aarhus, GOG, HBC Nantes, Montpellier Handball, Fuchse Berlin, PICK Szeged, HC Vardar, Orlen Wisla Plock, FC Porto, RK Celje Pivovarna Lasko, RK Partizan AdmiralBet, HC Kriens-Luzern şi IFK Kristianstad (upgrade).

Programul noii ediții a Ligii Campionilor va fi stabilit în urma tragerii la sorți programate pe 26 iunie. Primele meciuri din competiția feminină se vor disputa pe 5 și 6 septembrie, în timp ce întrecerea masculină va debuta câteva zile mai târziu, pe 9 și 10 septembrie.

artifex