Emisiunea Drumurile Noastre B1 TV – De ce nu se deschide până la Bacău, autostrada A7 Moldovei-Cum arată organizarea de șantier de pe A8, Joseni-Ditrău
Când se deschide următorul tronson de autostradă? Când vom circula pe patru benzi până la Bacău? Când vom circula pe șosea de mare viteză până la Săbăoani, la Nord de Roman? Când vom circula pe autostradă pe A7, până la Pașcani?
UMB trage cu aproximativ 4.000 de oameni și alte mii de utilaje să se încadreze în termen, 31 august, deshiderea traficului pe aproximativ 100 km de autostradă între Adjud și Săbăoani. Să vină wc-urile și benzinăriile.
Ușor, ușor, lupta se mută pe A8 – Autostrada Unirii, Târgu Mureș-Ungheni-Republica Moldova 305 km. Niciun km nu este dat în trafic, diverse stadii, studii, proiectare și efectiv lucrări pe un singur lot, în apropiere de Târgu Mureș.
Umătorul lot de autostradă de pe A8 unde vom avea șantier este între Joseni și Ditrău, aproximativ 14 km.
Aici constructor este firma Danlin. Zilele trecute, în presă au apărut mai multe materiale controversate despre acest constructor.
Moldovenii vor să demonstreze că nu sunt mafioți și că nu vor da țeapă, singura soluție pentru a demonstra este să facă cei 14 km de autostradă, în timp.
Ne-am dus să vedem dacă există întradevăr această firmă, baza logistică și organizarea de șantier. Duminica trecută, directorul general al CNIR, Gabriel Budescu a precizat că se ține de capul acestui constructor. Avem imagini din bază și organizarea de șantier.
Înainte de a trece Munții Carpați, din Moldova în Transilvania, am intrat în fabrica de vagoane de la Pașcani, vagoanele PNRR, tinerii din VFU Electroputere Pașcani.
Invitați
- Cătălin Doscaș – redactor șef adjunct Buletin de București-telefon
- Daniel Mătăsaru – secretar general Moldova Vrea Autostradă – zoom
- Silviu – Drum Expres Focșani-Brăila – telefon

