Aur pentru România la Europenele de judo U23 – Ioan Dzițac campion la categoria 73 kg

Foto: frjudo.ro

Sportivul român Ioan Dzițac a cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de judo Under-23 de la Chișinău, după un parcurs impresionant în care a învins adversari din Germania, Armenia, Georgia și Ungaria.

Dzițac a intrat direct în turul secund, cu o victorie în fața germanului Levi Maerkt, în optimi l-a învins pe armeanul Artak Torosian, iar în sferturi a trecut de georgianul Ghiorghi Loladze. În semifinale a câștigat maghiarului Aron Szabo, iar în finală a învins un alt georgian, pe Mate Beruașvili.

România participă la competiție cu 12 judoka, 6 la masculin și 6 la feminin. Vor mai evolua David Gliga (cat. 90 kg), Rareș Arsenie, Alexandru Sibișan (ambii la cat. 100 kg), Bogdan Petre, Darius Dobre (ambii la cat. +100 kg), Daria Tudorache, Roxana Vișa (ambele la cat. +78 kg).

La întreceri s-au înscris 308 judoka din 37 de țări, 172 la masculin și 136 la feminin.

La ediția de anul trecut, de la Pila (Polonia), România a obținut o singură medalie, de bronz, prin Florentina Ivănescu (cat. 63 kg).

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex