Cod galben de ploi torențiale în opt județe, până vineri seara

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare de averse puternice pentru zone din Muntenia, Moldova și Transilvania. Până la ora 22:00 sunt vizate integral județele Prahova, Buzău, Vrancea și Galați, precum și părți din Covasna, Brașov, Argeș și Dâmbovița, unde cantitățile de apă pot depăși local 40 l/mp.

Potrivit sursei citate, în nordul Munteniei, sudul Moldovei și sud-estul Transilvaniei vor fi averse însemnate cantitativ, pe alocuri însoțite de descărcări electrice. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 25…30 l/mp și izolat peste 40 l/mp.

Sunt vizat de atenționare județele Prahova, Buzău, Vrancea și Galați, integral, și, parțial, Covasna, Brașov, Argeș și Dâmbovița.

De asemenea, până sâmbătă, la ora 2:00, este în vigoare o informare de ploi însemnate cantitativ. ANM informează că vor fi perioade cu ploi care vor avea și caracter de aversă îndeosebi în jumătatea de est a țării, precum și în zonele montane. Izolat vor fi descărcări electrice. Cantitățile de apă vor fi de 15…20 l/mp și izolat de peste 30 l/mp.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex