Autostrada A3: Tronsonul Zimbor – Poarta Sălajului ar putea fi gata până la finalul anului

Lucrările pe secțiunea Zimbor – Poarta Sălajului din Autostrada Transilvania au ajuns la aproape 80% execuție. Directorul CNAIR, Cristian Pistol, estimează că, dacă ritmul se menține, traficul ar putea fi deschis pe acest tronson până la sfârșitul lui 2025.

Stadiul fizic al secțiunii Zimbor – Poarta Sălajului a autostrăzii Transilvania (A3) este aproape de 80%, existând posibilitatea ca la finalul acestui an să se circule pe acest tronson, a anunțat directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, pe pagina de Facebook.

„Pe cei aproximativ 13 km ai șantierului acestei secțiuni de autostradă, antreprenorul (UMB Spedition) este mobilizat cu 463 de muncitori și 133 de utilaje. Stadiul fizic se apropie de 80%, iar dacă se menține ritmul, la finalul acestui an se va circula și pe acest sector de autostradă”, a notat Cristian Pistol.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex