Ministrul Agriculturii susține că l-a demis pe șeful APIA din cauza „incompetenței”

Foto: Ministrul Agriculturii Florin Barbu/gov.ro

Ministrul PSD Agriculturii, Florin Barbu, spune că decizia de a-l demite pe liberalul Ionuţ Lupu de la șefia APIA i-a aparținut și că a discutat și în partid despre „incompetența acestuia”. 

Întrebat, miercuri, de jurnaliști, despre demiterea șefului APIA, ministrul PSD al Agriculturii a insistat că a fost decizia sa: „A fost decizia mea. Am discutat și-n partid. Am spus incompetența pe care o are domnul Lupu. A reușit să blocheze 400 de milioane de euro, plățile subvențiilor fermierilor români. Și am luat această decizie”.

Chestionat de jurnaliști dacă s-a consultat cu liberalii în această privință, Florin Barbu a spus că „funcția de director general al APIA este funcție publică, nu este funcție politică”.

Întrebat, de asemenea, despre plângerea făcută la DNA de șeful demis al APIA pentru că ar fi fost constrâns să deblocheze plățile pentru stuful din Delta Dunării, ministrul Agriculturii a răspuns: „Da a facut-o acum o lună de zile, întrebați-l pe domnul Lupu (n.r. – dacă a fost demis pentru plângerea la DNA) Eu sunt ministrul Agriculturii, APIA se ocupă de plățile subvențiilor fermierilor români”.

Directorul general al Agenţiei de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA), liberalul Ionuţ Lupu, a fost demis, marţi seară, de ministrul PSD al Agriculturii, Florin Barbu, motivul invocat fiind „întârzierile la plată a subvenţiilor către fermieri şi a blocajului din sistem”.


Citeşte întreaga ştire aici: Ministrul Agriculturii susține că l-a demis pe șeful APIA din cauza „incompetenței” / Ce spune despre plângerea DNA a șefului APIA pentru stuful din Deltă al familiei Stănescu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex