Nicușor Dan, „tun” de 1 mil. euro în utlima iarnă de mandat

Foto: facebook.com/NicusorDan.ro

Administrația condusă de Nicușor Dan este campioană la suma cheltuită în acest an pentru luminițele de Crăciun, însă bulevardele și piețele mari ale Capitalei sunt sărăcăcios decorate, iar comercianții de la târgul de Crăciun vor să plece repede, considerând că nu e rentabil să mai stea.

În alte orașe, cu mult mai puțini bani, străzile sunt bogat luminate, iar comercianții de la târguri cer extinderea perioadei evenimentului. Peste un milion de euro a cheltuit Primăria Municipiului București (PMB) pentru luminițele de Crăciun, dar mulți cetățeni ai Capitalei le-au declarat reporterilor cotidianului național “România liberă” că nu sunt în niciun caz încântați de cum a fost decorat orașul pentru sărbătorile de iarnă.
Bucureștenii sunt nemulțumiți că bulevardele și piețele mari ale Capitalei au, în cel mai fericit caz, doar câteva beculețe.

Ce a decorat PMB
“In acest sezon festiv, PMB a instalat echipamente de iluminat pe 12,13 km de bulevarde centrale, precum: Mihai I, Kiseleff, Constantin Prezan, Piata Charles de Gaule, Aviatorilor, Piata Victoriei, Calea Victoriei, Lascar Catargiu, Piata Romana, Magheru, Nicolae Balcescu, Bratianu, Bulevardul Unirii, Regina Elisabeta”, precizează PMB, într-un răspuns pentru “România liberă”


Pe Bulevardul Unirii, sunt însă amplasate puține lumini festive.

Totuși, PMB precizează că sunt mai multe LED-uri, decât anul trecut, când, de asemenea, bucureștenii au fost nemulțumiți.
“Anul trecut au fost montate 3743 bucăți de plase, șiruri, figurine și traversari, în timp ce pentru anul acesta vor ilumina 5500 de instalații. Comparând capacitatea instalațiilor, în sezonul 2022/2023 au fost aproximativ 1.200.000 LED-uri, în timp ce anul acesta vor fi aproximativ 3.000.000”, ne-a mai transmis PMB.

O firmă ce pare născută pentru acest contract
Din punctul de vedere al costurilor, anul acesta PMB a alocat de la bugetul local 5 milioane de lei pentru iluminatul festiv. La aceasta sumă, se adaugă și achiziția facută de Compania Municipală de Iluminat de 2 milioane de lei.
Instalațiile achiziționate de Companie anul acesta vor fi refolosite și în următorii ani, potrivit PMB.

Ornamentele și instalațiile achiziționate în acest an sunt de la societatea MK Illumination, iar cele închiriate sunt de la Total Electro Proiect Solution SRL. Prin urmare, cei mai mulți bani ajung la cea de-a doua societate comercială.

Această firmă a fost înființată doar cu doi ani în urmă, în 2021, iar Nicușor Dan a preluat mandatul de primar general al Capitalei în 2020. În 2021, Total Electro Proiect Solution SRL a avut o cifră de afaceri de 1.401.809 lei, un profit net de 499.676 lei și datorii de 3.269.353 lei.

Anul trecut, societatea a înregistrat o cifră de afaceri de 2.455.265 lei, un profit nei de 483.897 lei și datorii de 2.794.715 lei. Reprezentanții PMB ne-au precizat că, de la preluarea mandatului de primar, Nicușor Dan nu a mai închiriat sau achiziționat instalații de iluminat festiv, fiind folosite doar cele deținute de compania municipal de iluminat.

detalii pe romanialibera.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex