Rareş Bogdan regretă cedarea Ministerului Transporturilor
Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan este de părere că PNL a greşit când a cedat PSD Ministerul Transporturilor în negocierile privind formarea actualului Executiv şi afirmă că speră că, până la urmă, lucrurile se vor îndrepta odată cu numirea lui Mircea Abrudean în funcţia de secretar general al Guvernului.
Rareş Bogdan a declarat, sâmbătă, la emisiunea Insider Politic de la Prima TV, că nu a fost o voce singulară când a susţinut respectarea protocolului de guvernare aşa cum a fost el semnat iniţial.
”PNL a greşit puţin în negociere şi de la început am spus că e o greşeală, din păcate, am fost o voce nu singulară, dar insuficient de puternică pe cedarea Ministerului Transporturilor. Protocolul, nu în sine Ministerul Transporturilor şi nu contează ministerul, consider că ceea ce semnezi la un moment dat trebuie să respecţi. E o dovadă că îţi respecţi alegătorii şi că îţi respecţi partenerul. Faptul că noi am fost puşi în situaţia în care să renegociem acest protocol şi să căutăm compensări, compensaţii pentru pierderea Ministerului Transporturilor a fost un pas greşit nu doar pentru Partidul Naţional Liberal, care a părut mai puţin puternic, ci pentru întreaga coaliţie. Că a părut o chestie de neîncredere”, a afirmat Rareş Bogdan.

