Lucrările pentru montarea plaselor și barierelor de retenție pe Valea Oltului au depășit 75%
Foto: facebook.com/Drdpcv
Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Craiova anunță că lucrările de pe DN7, în zona Valea Oltului, pentru montarea plaselor și barierelor de retenție sunt în avans față de graficul stabilit de constructor. Stadiul de execuție a depășit 75%.
„Lucrările pentru montarea plaselor şi barierelor de retenţie pe DN7, în zona Valea Oltului, au depăşit 75% stadiu de execuţie şi se află în avans faţă de graficul asumat de constructor”, arată, marţi, DRDP Craiova într-o postare pe Facebook.
Pentru a evita instituirea unui nou punct de restricţie, cu circulaţie alternativă pe un singur sens, constructorul a redus zona aferentă organizării de şantier în dreptul km 201, în zona cunoscută ca Motelul Lotrişor. În aceste condiţii, circulaţia se desfăşoară pe ambele sensuri, printr-o soluţie provizorie care permite continuarea lucrărilor fără instituirea unei noi restricţii majore, informează DRDP Craiova.
Astfel, un sens de mers se desfăşoară pe partea carosabilă, în timp ce celălalt sens de mers se desfăşoară prin parcarea aferentă organizării de şantier.
„Zona este corespunzător semnalizată şi balizată, iar participanţii la trafic sunt rugaţi să respecte semnalizarea rutieră temporară”, precizează DRDP Craiova.

