Comisia Europeană: Nu există riscuri pe termen scurt pentru aprovizionarea cu energie electrică

Grupul de coordonare pentru energie electrică al Comisiei Europene a confirmat că aprovizionarea cu energie electrică în UE este suficientă pe termen scurt, în pofida condițiilor meteorologice extreme, transmite Agerpres.

Executivul comunitar avertizează însă că situația ar putea rămâne tensionată în săptămâna următoare, în condițiile în care producția de electricitate este afectată în unele state membre.

„Sistemul european de electricitate rămâne stabil în pofida condițiilor meteorologice extreme. Producția de energie electrică a fost redusă în unele țări ale UE din cauza nivelurilor scăzute ale apei sau a temperaturilor ridicate ale apei. Cu toate acestea, coordonarea dintre țările UE și piața unică de energie electrică permit transferul energiei către regiunile Europei în care aceasta este cel mai necesară”, a informat Comisia.

Anunțul vine după ce experți din cadrul Comisiei Europene, din țările UE, Ucraina, Republica Moldova, Secretariatul Comunității Energiei și Rețeaua Europeană a Operatorilor de Sisteme de Transport pentru Energie Electrică (ENTSO-E) s-au reunit în cadrul unei ședințe ad-hoc a Grupului, pentru a discuta securitatea aprovizionării cu energie electrică, în contextul valurilor de căldură și al secetei care afectează în prezent anumite regiuni ale Europei.

„Producția ridicată de energie solară a avut o contribuție foarte importantă și a contribuit la reducerea presiunii asupra prețurilor energiei electrice în timpul orelor centrale ale zilei. Cu toate acestea, dezvoltarea capacităților de stocare a energiei rămâne esențială pentru a asigura că surplusul de energie produs în orele de vârf ale producției solare poate fi utilizat în timpul vârfurilor de consum din timpul serii”, arată sursa citată.

artifex