STB, la un pas de insolvență. Consiliul General a aprobat declanșarea procedurii

Societatea de Transport București (STB) se îndreaptă spre insolvență, după ce Consiliul General al Municipiului București a aprobat, marți, propunerea primarului general Ciprian Ciucu privind declanșarea procedurii.

Proiectul a primit 39 de voturi „pentru”, iar șapte consilieri generali s-au abținut. Decizia vine la doar o zi după ce Ciprian Ciucu a susținut că insolvența este singura soluție prin care STB mai poate fi protejată de executări silite, poprirea conturilor și acumularea unor noi penalități.ă
Hotărârea adoptată de Consiliul General oferă conducerii STB mandatul necesar pentru a solicita deschiderea procedurii.

Compania nu este însă, în acest moment, oficial în insolvență. Cererea trebuie depusă la Tribunalul București, iar deschiderea procedurii va fi decisă de un judecător-sindic.

Dacă instanța admite solicitarea, STB ar urma să intre sub supravegherea unui administrator judiciar și să pregătească un plan de reorganizare financiară și operațională.

Ciprian Ciucu: „Eu nu-mi doresc insolvența STB”

Într-un mesaj publicat cu o zi înaintea votului, Ciprian Ciucu a susținut că nu și-a dorit această procedură și că a încercat, încă din luna februarie, să obțină de la conducerea companiei și de la sindicate un plan de măsuri.
„Cum nu mai avem banii să plătim miliardele acumulate ca datorii și sutele de milioane drept penalități la aceste datorii, este doar normal să ies public și să cer însănătoșirea STB, printr-un plan de restructurare validat de un judecător-sindic, ca urmare a insolvenței”, a explicat Ciprian Ciucu.

Primarul avertizează asupra riscului de poprire a conturilor

Potrivit primarului general, insolvența ar putea proteja conturile societății în fața creditorilor și ar permite continuarea plății salariilor. Ciucu susține că au existat deja mai multe încercări de poprire a conturilor STB.

„Nu eu am dus compania în această situație! Eu încerc să o salvez. Să nu ni se poprească conturile și să putem plăti salariile, să nu ni se ia banii din cont de creditori. Unii au cerut deja, în mai multe rânduri, poprirea conturilor”, a precizat edilul.

Ciucu avertizează că problemele financiare ale STB pot afecta nu doar funcționarea transportului public, ci întregul buget al Capitalei.

„Fac doar ceea ce este corect pentru a nu duce întregul oraș în incapacitate de plată și sunt primul și singurul care vorbește deschis despre această situație. Pentru că nu am nicio miză personală, vreau doar să salvăm și să îmbunătățim transportul public din București”, a mai transmis primarul.

Datorii de 1,72 miliarde de lei la finalul anului 2025

Conform cifrelor prezentate anterior de Ciprian Ciucu, STB încheiase anul 2025 cu datorii totale de aproximativ 1,72 miliarde de lei. Aproape 1,49 miliarde de lei reprezentau obligații către ANAF, dintre care circa 402 milioane de lei erau penalități.

Primăria Capitalei a avertizat că datoria totală ar putea ajunge la aproximativ trei miliarde de lei, dacă sunt luate în calcul litigiul comercial cu VFU Pașcani și obligațiile către alți furnizori.

artifex