Horațiu Cosma: Lotul 1 al A0 Nord a ajuns la 70% și ar putea fi deschis integral până la sfârșitul anului

Foto: facebook.com/horatiucosmalucian

Lucrările la Lotul 1 al Autostrăzii de Centură București Nord (A0 Nord), între Corbeanca și Bâcu, au ajuns la un stadiu fizic de aproximativ 70%. Există șanse ca întregul tronson să fie deschis circulației până la sfârșitul acestui an, susține secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Horațiu Cosma, într-o postare publicată pe Facebook.

În urma unei vizite pe șantier, Cosma afirmă că progresul din ultimele două luni a fost unul semnificativ.

„Am revenit pe șantierul Autostrăzii de Centură a Bucureștiului A0 Nord, între Corbeanca și Bâcu. Progresul din ultimele două luni este unul consistent. Lucrările au ajuns la aproximativ 70% stadiu fizic”, a scris acesta.

Potrivit fostului oficial, pe primii 8,5 kilometri, între Corbeanca și Mogoșoaia, lucrările sunt într-un stadiu avansat, asfaltul fiind turnat pe întreaga lungime a sectorului.

„Pe primii 8,5 km dintre Corbeanca și Mogoșoaia, autostrada are deja asfalt așternut cap-coadă, podurile sunt gata, iar lucrările adiacente sunt într-un stadiu avansat. Dacă ritmul actual se menține, până la finalul lunii august acest segment va fi finalizat”, a precizat Horațiu Cosma.

Acesta avertizează însă că deschiderea circulației depinde de aprobarea unei soluții provizorii de descărcare a traficului în zona Mogoșoaia.

„Există însă o condiție esențială pentru deschiderea circulației: CNAIR trebuie să avizeze soluția de descărcare provizorie a traficului pe DN1A la Mogoșoaia propusă de constructor”, a subliniat Cosma, explicând că sensul giratoriu definitiv face parte din proiectul Centurii Buftea și nu va fi finalizat la timp.

Referitor la sectorul dintre Mogoșoaia și nodul rutier cu Autostrada A1, oficialul apreciază că lucrările pot fi încheiate înainte de termenul contractual.

„Deși termenul contractual prelungit ajunge în primele luni ale anului 2027, consider că finalizarea lucrărilor până la sfârșitul acestui an este mai mult decât fezabilă”, a afirmat acesta.

În opinia sa, stadiul avansat al podurilor și pasajelor, finalizarea terasamentelor și începerea asfaltării creează condițiile necesare pentru accelerarea lucrărilor.

„Există toate premisele tehnice pentru ca acest obiectiv să fie terminat mai devreme decât termenul contractual”, a mai spus Horațiu Cosma.

Totodată, acesta a făcut apel la Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) să sprijine finalizarea rapidă a proiectului.

„Este nevoie însă de mai multă ambiție și de mai multă determinare din partea CNAIR. Constructorii, beneficiarul și toate instituțiile implicate trebuie să se ridice la înălțimea așteptărilor românilor”, a transmis Horațiu Cosma.

„Finalizarea integrală a A0 Nord în 2026 nu este doar un proiect de infrastructură. Este un obiectiv strategic pentru România. Pentru prima dată, am putea avea complet funcțional întregul inel de autostradă din jurul Capitalei, o investiție care va schimba radical mobilitatea în regiunea București – Ilfov și va scoate traficul de tranzit de pe actuala centură sufocată”, a încheiat Horațiu Cosma.

artifex