Emisiunea Drumurile Noastre B1 TV – Cristian Anton număra 500.000 euro, șpaga strănsă în două săptămâni – Schema bine pusă la punct de omul lui Grindeanu

Procurorii DNA au dat iama în gașca de „premianți” a directorului general de la Autoritatea Rutieră Română, Cristian Anton.

Da, fostul șef de cabinet a lui Sorin Grindeau, fost ministru al Transporturilor, din noiembrie 2021 până în vara anului 2025.
Da, Cristian Anton, un fel de ministru din umbră. Tot ce mișca în Ministerul Transporturilor, trecea pe la el. Avea biroul lipit de secretariatul ministrului.

Da, directorul general al ARR, Cristian Anton, arestat de DNA, a construit, administrat și supravegheat ani de zile o adevărată fabrică de șpăgi prin comisiile de examinare pentru obținerea atestatelor de profesionist pentru șoferi. Faptul că, procurorii DNA au găsit în locuința lui Cristian Anton peste 500.000 de euro în cutii de pantofi, bani strânși în 2 săptămâni din 20 de centre, demonstrează că se pusese pe picioare o schemă bine pusă la punct, în care erau implicați angajați din ARR și angajați din Ministerul Transporturilor.

Invitați

Denisa Popovici – lider de sindicat spitale CF
Maxim Rodrigo – lider de sindicat CFR Călători
Gabor Șandor – fost secretar de stat Ministerul Transporturilor – telefon

artifex