Video. Au început montările de grinzi pe lotul Chiribiș-Biharia din Autostrada Transilvania

Foto: facebook.com/CNIRSA

Constructorul lotului Chiribiș-Biharia, asocierea Precon Transilvania-Citadina 98, a demarat montarea grinzilor la podurile de pe acest tronson al Autostrăzii Transilvania, anunță Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR). Peste 600 de grinzi vor fi montate la cele 18 structuri prevăzute pe subsecțiunea 3C2, cu o lungime de 28,5 kilometri, în județul Bihor.

„Etapă importantă pe şantierul lotului Chiribiş-Biharia: constructorul a început montarea grinzilor, pe traseul lotului cu o lungime de 28,5 kilometri din judeţul Bihor fiind prevăzute 18 structuri (poduri). În prezent, se lucrează la montarea grinzilor aferente structurii 49 (pod peste autostradă)”, transmite Compania Naţională de Investiţii Rutiere.

În total, peste 600 de grinzi urmează să fie montate la podurile subsecţiunii 3C2 Chiribiş-Biharia.

În paralel cu montarea grinzilor se lucrează şi la aşternerea primului strat de asfalt, cu un progres de doi kilometri, relocarea DN 19E pe o lungime de aproximativ cinci kilometri, precum şi la  execuţia celor 18 structuri.

Lucrările pe întreg lotul se apropie de 30% execuţie, mobilizarea constructorului fiind foarte bună în şantier, cu 500 de persoane şi 300 de utilaje şi echipamente.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex