Pasajul Basarab, recepționat abia la finalul lui 2026. Lucrările se vor face vara pentru a evita blocajele în trafic
După o înțelegere cu constructorul, Primăria Capitalei anunță că reparațiile și remedierea deficiențelor la Pasajul Basarab vor avea loc vara viitoare, pentru a reduce impactul asupra traficului, potrivit Agerpres.
„Am ajuns la o înțelegere cu constructorul, care practic reintră în contract și finalizează partea sa de lucrări. Noi am realizat o expertiză în anul 2023, în urma căreia au fost evidențiate deficiențe la nivelul pasajului, atât din perspectiva beneficiarului, cât și a constructorului”, a declarat Cătălin Aflat, directorul Direcției Investiții din cadrul Primăriei Municipiului București.
Potrivit acestuia, deficiențele au fost cauzate de lipsa unei întrețineri corespunzătoare. Constructorul și-a asumat nu doar remedierea acestora, ci și predarea documentației tehnice necesare, astfel încât să nu mai fie irosiți timpul și banii Municipalității.
„Ceea ce am agreat împreună cu domnul primar general este ca anul viitor, în cursul verii – când traficul în București este mai redus -, să realizăm aceste lucrări, astfel încât să nu punem presiune suplimentară, așa cum s-a întâmplat anul trecut, când au fost lucrări la Pasajul Giulești și Podul Grant. Nu dorim să repetăm acea situație. Avem nevoie de o perioadă de 3 până la 6 luni, în funcție de varianta aleasă: fie închidem complet o cale de circulație, fie optăm pentru o închidere parțială de bandă. Prin urmare, cel mai potrivit moment este vara anului viitor. Conform înțelegerii – și sunt sigur că va fi respectată – la sfârșitul anului 2026 vom putea spune, în sfârșit, că Pasajul Basarab este recepționat”, a explicat Cătălin Aflat.
Întrebat câți bani va aloca Municipalitatea pentru finalizarea lucrărilor, acesta a estimat că suma va fi sub 10 milioane de euro.

