Înmormântarea Papei Francisc. Ultimul omagiu adus de o lume întreagă: lacrimi și rugăciuni
A început Liturghia. Sute de mii de oameni, uniți în rugăciune. Sicriul Papei Francisc a fost depus în Piața Sfântul Petru. Sunt momente pline de emoție, sutele de mii de persoane fiind unite în rugăciune.
Liderii lumii și-au ocupat locurile în Piața Sfântul Petru, unde în scurt timp va începe ceremonia de înmormântare a Papei Francisc. Rând pe rând, șefii de stat, dar și apropiații Suveranului Pontif, își prezintă ultimele onoruri.
Printre ei s-au numărat până în acest moment: președintele SUA, Donald Trump și soția sa, Melania Trump, dar și Prințul William al Marii Britanii. Prezent este și președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
Cardinalii sunt așezați în partea stângă, cu fața spre Bazilica Sfântul Petru, în timpul ceremoniei. Unii dintre ei și-au ocupat deja locurile, deoarece înmormântarea va începe în puțin sub o oră și jumătate.
Sunt prezenți și aproximativ 750 de episcopi și preoți.
La funeraliile Papei Francisc vor participa zeci de lideri și regi din întreaga lume. Din România, vor fi prezenți președintele interimar Ilie Bolojan și premierul Marcel Ciolacu. De asemenea, din delegația oficială a României la Vatican face parte și ministrul Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu.
