Iohannis a primit, anul trecut, cadouri în valoare de 7.600 de euro
Foto: Facebook Malvensky Grace Diamonds
Preşedintele României Klaus Iohannis a primit, anul trecut, cadouri în valoare de 7.600 de euro, între acestea fiind două tablouri de 1.500 de euro, un ceas de birou placat cu aur, cu inserţii de sidef şi email de culoare albastru şi alb, un set de cafea arăbească, dar şi o geantă din rafie cu emblemele oraşului Praia. Toate bunurile au rămas în patrimoniul Administraţiei Prezidenţiale.
Potrivit listei bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor acţiuni de protocol şi depuse la Comisia de evaluare din cadrul Administraţiei Prezidenţiale în anul 2023, preşedintele Klaus Iohannis a primit cadouri în valoare totală de 7.600 de euro (37.787,20 lei).
Printre acestea sunt un covor Khanlig din Karabakh, Azerbaidjan, ţesut manual din lână moale şi bumbac (400 de euro/ 1.988,80 lei), un ceas de birou şi masă, marca Hilser, realizat pentru Grant Macdonald London, din metal şi argint, placat cu aur, cu inserţii de sidef şi email de culoare albastru şi alb, având cifre şi motive tradiţionale arăbeşti şi stema aurită a Emiratelor Arabe Unite (830 de euro/ 4.126,76 lei), un tablou care reprezintă două mâini apropiate, în culori de albastru, crem, portocaliu, negru, gri, violet, pe fundal negru, şi un tablou care reprezintă două mâini împreunate, în culori de albastru, crem, portocaliu, negru, gri, violet, pe fundal gri şi portocaliu, ambele pictate de Alina Ciuciu (1.500 de euro/ 7.458 lei).
detalii pe news.ro

