Benjamin Netanyahu, premierul Israelului: „Acesta este al doilea Război de Independenţă al ţării noastre”

Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a făcut primele declarații, după ce s-a întâlnit cu familiile oamenilor răpiți de teroriști și duși în Fâșia Gaza. Liderul israelian a declarat că „acesta este al doilea Război de Independenţă al ţării”.

„Cetățeni ai Israelului. Ieri seară, forțele terestre au intrat. Este al doilea stadiu al războiului, al cărui obiectiv este distrugerea capacităților militare ale Hamas și întoarcerea persoanelor răpite acasă.

Am luat hotărârea de a intra terestru unanim. Am făcut acest lucru într-un mod foarte echilibrat și cântărit, astfel încât să asigurăm siguranța cetățenilor noștri și a soldaților noștri.

Comandanții din teren știu că poporul și conducerea poporului stau în spatele lor. Avem o armată minunată, israelieni extraordinari și curajoși. Toți cu un spirit de luptă pe care nu l-am mai văzut până acum.

detalii pe antena3.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex