Au fost semnate cotractele cu constructorul român UMB pentru cei 96 de kilometri de la Focșani la Bacău

Foto: facebook.com/grindeanusorin

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a anunțat că a semnat joi cu constructorul român UMB contractele de execuție pentru cele trei loturi ale autostrăzii A7 de la Focșani la Bacău, cea mai lungă secțiune a Autostrăzii Moldovei Ploiești – Pașcani.

Marcel Ciolacu şi Sorin Grindeanu au fost prezenţi la conferinţa de presă prilejuită de semnarea contractelor pentru construcţia celor trei loturi ale autostrăzii Focşani-Bacău.  

Marcel Ciolacu a afirmat că românii s-au săturat de promisiuni.  

“După 30 de ani, în sfârşit, Moldova va avea autostradă. Astăzi s-au semnat încă trei contracte din cele 13. Până acum s-au semnat mai mult de jumătate şi aproape 80% sunt adjudecate dintre tronsoanele care vor constitui mult aşteptata autostradă a Moldovei de 30 de ani. Cred că românii s-au săturat de promisiuni, de vorbe, de 30 de ani de aşteptări”, a declarat Marcel Ciolacu. 

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a menţionat că până la finalul anului ar putea fi desemnaţi câştigătorii şi pe cele trei loturi de la Bacău la Paşcani.  

“Am convingerea că până la sfârşitul anului se poate să desemnăm şi noi, ca şi CNAIR, ca şi Minister al Transporturilor, să desemnăm câştigătorii şi pe celelalte trei loturi de la Bacău la Paşcani. Am cerut colegilor de la CNAIR şi se ţin de această ţintă şi îi felicit pe domnul director şi pe toţi ceilalţi colegi de acolo, de la CNAIR, ca până la sfârşitul anului 2022 să avem semnate toate contractele, să avem desemnaţi câştigătorii pe toate cele 13 loturi de la Ploieşti la Paşcani. Urmează ca în următoarele zece zile să fie desemnaţi, aşa cum am spus, şi ultimii câştigători, pe cele trei loturi de la de la Bacău la Paşcani”, a transmis Sorin Grindeanu.  

Sursa: News.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex