Echipa de fotbal a României a debutat cu o victorie la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Naționala olimpică a României a învins, cu scorul de 1-0, reprezentativa Hondurasului, în prima etapă a Grupei B. Fotbaliştii pregătiți de Mirel Rădoi au fost primii sportivi români care au intrat în competiţie la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

La 57 de ani de la precedenta participare a fotbalului românesc la Jocurile Olimpice, în 1964, tot la Tokyo, România a obţinut o victorie foarte importantă, prin autogolul lui Elvin Oliva (45+1).

Jucătorii antrenaţi de Mirel Rădoi nu au făcut un meci grozav, au fost dominaţi categoric în repriza secundă, însă au fost aproape perfecţi în apărare.

România a marcat unicul gol al partidei chiar înainte de pauză. Ciobanu a centrat din corner, Oliva a respins nefericit, iar mingea a intrat în poarta Hondurasului.

În partea secundă, ”tricolorii” au mai avut două șanse de a înscrie, prin Sefer, dar tabela a rămas nemodificată.