AUR anunță noi proteste în toată țara
Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) anunţă că va protesta, luni, în faţa sediilor prefecturilor din toată ţara şi în Piaţa Universităţii din Bucureşti, urmând să ceară demisia premierului Florin Cîţu şi a secretarului de stat în MAI Raed Arafat, precum şi ridicarea „de urgenţă” a restricţiilor anti-COVID.
„AUR va protesta în faţa prefecturilor din toată ţara şi în Piaţa Universităţii din Bucureşti, astăzi, la ora 17,00, împotriva măsurilor ilegale prin care Guvernul Cîţu încalcă drepturile şi libertăţilor fundamentale ale românilor. (…) În acest context, AUR cere Guvernului ridicarea de urgenţă a tuturor restricţiilor ilegale, incoerente şi iraţionale impuse sub pretextul crizei sanitare, (…) solicită explicaţii publice cu privire la fundamentarea ştiinţifică a impunerii restricţiilor şi demisia premierului Florin Cîţu şi a şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat”, se arată într-un comunicat de presă al AUR.
sursă: agerpres

