Metrorex: Prima „cârtiță” de pe Secțiunea SUD, 1 Mai – Tokyo, se îndreaptă către punctul de start

Foto: magistrala6.ro

Prima „cârtiță” care va săpa unul dintre cele două tuneluri ale Magistralei 6 de metrou se îndreaptă spre stația de unde își va începe lucrările de foraj, anunță Metrorex.

Primul utilaj uriaș de forat de tip TBM (Tunnel Boring Machine) – sau „cârtiță” cum i se mai spune informal – va fora unul din cele două tuneluri ale Magistralei 6 pe Secțiunea SUD, proiectul de la stația 1 Mai la stația Tokyo (Complex Comercial Băneasa).

Utilajul se îndreaptă spre viitoarea stație de metrou Tokyo începând din această noapte, potrivit Metrorex.

„Pentru un utilaj uriaș, agabaritic, așa cum este TBM (Tunnel Boring Machine), pregătirile presupun etape succesive, începând cu transportul la punctul de pornire a săpăturii de tunel (viitoarea stație de metrou Tokyo), continuând cu asamblarea părților componente ale „cârtiței”, care se face în spațiul special amenajat pentru acest proces și terminând cu momentul în care utilajul poate începe activitatea propriu-zisă, săparea tunelului, 24 de ore din 24”, anunță Metrorex.

Perioada montajului pieselor componente, va începe în săptămâna viitoare și va dura aproximativ o lună.

Magistrala 6 va asigura legătura directă de la Gara de Nord la Aeroportul Internațional Otopeni.  Pe un traseu de 14,2 km aceasta va cuprinde 12 stații de metrou: Pajura, Expoziției, Piața Montreal, Gara Băneasa, Aeroportul Băneasa, Tokyo, Washington, Paris, Bruxelles, Otopeni, Ion I. C. Brătianu, Aeroportul Internațional Henri Coandă. 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex