Primăria Capitalei anunţă că direcţiilor din cadrul instituţiei li s-a solicitat actualizarea evidenţei personalului cu obligaţii militare

Direcţiile municipalităţii trebuie să-și actualizeze evidenţa personalului cu obligaţii militare, anunță Primăria Municipiului București într-un comunicat.

“La solicitarea Administraţiei Naţionale a Rezervelor de Stat şi Probleme Speciale – Serviciul Probleme Speciale Bucureşti, aflată în subordinea Guvernului, Direcţia Generală Situaţii de Urgenţă, Statistici şi Strategii – Direcţia Înzestrare Materială şi Situaţii de Urgenţă a transmis în data de 28.02.2022 către toate direcţiile din cadrul Primăriei Municipiului Bucureşti solicitarea de actualizare a evidenţei personalului cu obligaţii militare”, se arată în comunicatul PMB.

„Întocmirea acestor documente este un atribut legal al tuturor instituţiilor statului. Această acţiune a Primăriei Municipiului Bucureşti nu are legătură cu evenimentele de la graniţele ţării şi nu a fost iniţiată de către primarul general”, se mai precizează în comunicat.

Municipalitatea aminteşte că, anul trecut, Consiliul Suprem de Apărare a Ţării a aprobat prin Hotărârea nr. 0015/25.02.2021 Planul de Mobilizare a Economiei Naţionale pentru Apărare valabil în perioada 2021 – 2024, iar în baza acesteia şi a altor prevederi legale direcţia de specialitate din cadrul PMB are obligaţia de a întocmi şi actualiza pentru perioada precizată documentele de mobilizare la locul de muncă pentru personalul propriu.

Sursa: Agerpres

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

artifex